Błędy to najlepsza okazja do nauki: Dlaczego niepowodzenia kształtują sukces zespołu

W życiu każdego człowieka błędy i niepowodzenia są nieuniknione. Jednak, zamiast unikać ich za wszelką cenę, warto nauczyć się patrzeć na nie jako na wartościową okazję do nauki i rozwoju. Zasada, że błędy stanowią najlepszą okazję do zdobywania doświadczenia, może być kluczowym elementem sukcesu i osiągnięcia celów indywidualnych i zespołowych. „Błędy to najlepsza okazja do nauki” to też jedna z 10 zasad „Pozytywnej Dyscypliny” z której czerpie metoda Empowering People in the Workplace (w skrócie EPW) i na której opieram się budując potencjał zespołów, z którymi współpracuję. Dla mnie wszystko zaczyna się od świadomości – co daje nam akceptacja, że ja, mój pracownik, mój zespół, mój przełożony – wszyscy popełniamy błędy. I że warto to robić – popełniać błędy. Przeczytaj, z jakiego powodu tak uważam.

Niezawodny Nauczyciel

Błędy działają jak niezawodny nauczyciel, który podpowiada nam, co można poprawić i jak unikać podobnych pomyłek w przyszłości. Każdy niepowodzenie jest bowiem doskonałą okazją do analizy sytuacji, zrozumienia przyczyn, które do niego doprowadziły, oraz znalezienia sposobów na zapobieżenie podobnym problemom w przyszłości. W ten sposób, każdy błąd jest krokiem w stronę doskonalenia naszych umiejętności i podejmowania bardziej trafnych decyzji.

Uczymy się przez Doświadczenie

Praktyka potwierdza, że nauka poprzez doświadczenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zdobywania wiedzy. To, co wynosimy z własnych błędów, jest zwykle bardziej trwałe i wartościowe niż informacje przyswajane jedynie teoretycznie. Gdy doświadczamy niepowodzenia, wprowadzamy zmiany w naszym podejściu i działaniu, co prowadzi do osobistego i zawodowego rozwoju.

Odkrywanie naszych granic

Błędy pozwalają nam także odkrywać nasze granice i możliwości. Często jesteśmy skłonni działać w komfortowej strefie, unikając ryzyka. Jednak dopiero w momencie, gdy podejmujemy ryzyko i ewentualnie popełniamy błąd, zyskujemy nowe spojrzenie na nasze umiejętności i potencjał. Niepowodzenia są swoistym sprawdzianem naszych zdolności i determinacji. Pokazują nam, że potrafimy wiele więcej, niż nam się wydaje, a pozwala to na stawianie sobie coraz wyższych celów.

Pojęcie Resilience:

Pojęcie resilience, czyli odporności psychicznej, jest blisko związane z pozytywnym podejściem do błędów. Osoby, które potrafią skutecznie radzić sobie z niepowodzeniami, rozwijają tę umiejętność właśnie dzięki doświadczeniom wyniesionym z błędów. Bycie odpornym na trudności i niepowodzenia pozwala lepiej poradzić sobie z przeciwnościami losu, utrzymać zdrowy poziom motywacji i dążyć do osiągnięcia celów pomimo napotykanych trudności.

Kultura uczenia się na błędach w organizacji

Pracując z zespołami nad wdrożeniem zasady „błędy są najlepszą okazją do nauki” prowadzę ich członków przez następujące etapy:

  • przyglądamy się przekonaniom na temat błędu, emocjom, które popełnienie błędu wywołuje i zachowaniom, do których w momencie popełnienia błędu jesteśmy skłonni,
  • uczymy się komunikować w sposób asertywny popełnienie błędu, w twórczy sposób generować rozwiązania w sytuacji, do której błąd doprowadził, oraz wypracowywać rozwiązania, które pomogą unikać podobnych błędów w przyszłości,
  • rozmawiamy o roli „przepraszam”, które niekiedy jest frazesem, traktowane jako zakończenie tematu i nie wynika z prawdziwej potrzeby przyznania się do błędu, otrzymania akceptacji, zrozumienia i wsparcia w zmierzeniu się z zaistniałą sytuacją,
  • pracujemy nad konkretnymi sytuacjami, w których błąd został popełniony i wypracowujemy nowe, konstruktywne do nich podejście, zgodnie z metodą EPW, w której do wprowadzenia tej zasady w życie mamy konkretne narzędzie „4P pojednania i naprawiania błędów”.

Podsumowanie

Błędy to naturalna część naszego życia, ale to od nas zależy, jak na nie reagujemy. Zamiast odczuwać frustrację lub poczucie porażki, warto spojrzeć na nie jako na bezcenną lekcję. Błędy pozwalają nam wyciągnąć wnioski, zdobyć doświadczenie, odkryć nasze granice i kształtować naszą osobistą i zawodową drogę do sukcesu. Szanujmy swoje niepowodzenia i użyjmy ich jako sprężyny napędowej, która pcha nas naprzód w kierunku osiągnięcia naszych największych marzeń. A w ten sposób będziemy wspierać potencjał zespołów, które tworzą przecież tacy sami ludzie, jak my.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *